Petrklíče – Primula acaulis

Mezi první posly jara v našich domácnostech patří petrklíče. Tyto rostliny se v květinářstvích objevují dnes již v předvánočním období, jejich hlavní sezóna však přichází s blížícím se jarem. Největší poptávka po petrklíčích  přichází s ustupující zimou v březnu a dubnu. Rostliny jsou pěstovány v tzv. teplém skleníku nebo v tzv. studeném skleníku. Tuhle informaci by Vám měl každý dobrý prodejce nebo pěstitel poskytnout, je důležitá pro rozhodování kam rostlinu umístit aby dělala dlouhou dobu radost. Pokud se Vám nepodaří zjistit z jakého skleníku je rostlina (nákup v marketu, dárek…) je dobré se k rostlině chovat jako by byla z produkce v tzv. teplém skleníku.

V současnosti je na trhu mnoho odrůd petrklíčů v opravdu velké paletě barev s různou velikostí květů. Poslední roky se stávají populární petrklíče plnokvěté, které sice nemají tak bohaté květenství ale dokáží zaujmout svou vyjimečností.

Pěstební podmínky:

Petrklíče jsou chladnomilné rostliny a proto se jim nejlépe bude dařit v chladném prostředí. Ideální teplota je v rozmezí 8 °C – 17 °C. V teplé místnosti rychle dochází k jejich odkvětu. Rostliny z tzv. teplého skleníku je lépe umístit  do vnitřních prostor, nejsou přivyklé na nízké teploty, které mohou nastat při umístnění ve venkovních prostorách. Pokud jsme nesehnali rostliny z tzv. studeného skleníku lze i tyto rostliny dát do venkovních prostor. Je potřeba však tyto rostliny tzv. otužit, to znamená opatrně několik dnů (7-14 dní) rostlinu postupně přivykat na nižší teploty. Rostliny při teplotách nad 0 °C můžeme dát ven ale pokud teplota spadne pod bod mrazu musíme je umístit do prostoru kde nemrzne popřípadě zakrýt netkanou textilií. Správně otužené rostliny vydrží bez poškození teploty do – 5 °C. U rostlin z tzv. studeného skleníku tuto proceduru můžeme přeskočit, rostliny by měli natolik přivyklé nízkým teplotám, že by je menší mráz neměl poškodit. Rostliny je dobré umístit do závětrného prostoru, jsou z počátku náchylné na poškození větrem.

V domácnosti rostlinu umístíme v chladnějším, světlém prostředí. Pozor rostliny nemají rády přímé sluneční světlo.  Zde se ji bude dařit nejlépe. Na takovém místě nám bez problémů vydrží kvést 4 – 8 týdnů. V teplejší místnosti rostliny odkvétají rychleji.

Po odkvětu je možné rostliny zasadit do volné půdy. Nejedná se většinou o trvalky přesto dokáží na volném prostranství růst 2-6
let. Často se stává, že během prvního roku rostlina vykvete i v letním nebo podzimním období.

Jak vybrat správnou rostlinu:

Při nákupu zkontrolujte rostlinu zda je bez chorob a škůdců. Rostlina by měla mít pod květy zásobu pupenů. U velkokvětých odrůd je často potřeba květy rozhrnout abychom poupata uviděli. Některé nové odrůdy mají poněkud světlejší listy, přesto by jste měli dát pozor aby rostlina měla pevnou kresbu listu a nevynikala na listu příliš struktura žilek. Většinou se jedná o příznaky špatně živené rostliny.

Zálivka:

Rostliny zaléváme spodní zálivkou, nesnáší přemokření, substrát by měl být vlhký ale né nasáklý vodou. Četnost zálivky se může lišit podle prostředí, běžně stačí 2x týdně.

Výživa:

Protože se jedná o rostliny s krátkou dobou kvetení, určené pro krátkodobou dekoraci, není nutné rostliny přihnojovat. Substrát v kterém rostlina roste by měl obsahovat zásobní látky na dobu kvetení. Rostlině neuškodíme pokud ji poskytneme jednou za 14 dní zálivku obsahující hnojivo na podporu květenství.

Škůdci:

Nejčastějším škůdcem na petrklíčích je mšice. Dejte pozor aby jste si ji nepřinesli s rostlinou s obchodu, věnujte pozornost výběru rostliny. Mšice většinou nalezneme na stoncích nových poupat nebo na rubu listů. K ošetření použijeme běžné insekticidy. Méně často se mohou vyskytnout kořenové háďátka. Takové rostliny je nejlépe vyřadit a spálit aby se zamezilo rozšíření škůdců.

Choroby:

Z chorob se vyskytuje nejčastěji žloutenka (chlorosa), která vzniká většinou použitím nesprávného substrátu nebo vystavení rostliny přímému slunci. Při přemokření rostliny dochází k vadnutí a odumření rostliny. V hustších výsadbách se může vyskytnout na rostlinách plíseň šeda (botrytis). Většinou je opět příznakem velké vlhkosti substrátu. Napadené časti rostlin odstraníme, popřípadě aplikujeme příslušný fungicit