Sedmikrásky – Bellis perennis

Kdo by neznal sedmikrásky, drobné bílo-žluté květy kvetoucí po celý rok na našich loukách, zahradách a zahrádkách. Stačí jen aby roztál sníh a hned se objevují první květy. V zahradnictvích se pro jarní prodej pěstují různé kultivary sedmikrásek. Většinou se jedná o rostliny, které spadají do skupiny dvouletek. Tak označujeme rostliny, které se prvním rokem vysejí a druhým rokem je jejich hlavní vegetační období. Často se však u sedmikrásek setkáváme s tím, že rostliny se v daném místě vysemení a znovu vyrostou, někdy i několik sezón po sobě. Bohužel se při tomto divokém množení se často stává, že dochází k degeneraci původních vlastností sedmikrásek a již v druhém roce mají rostliny odlišnou barvu a velikost květů. Z tohoto důvodu doporučujeme rostliny každý rok zakoupit nové. Sedmikrásky kvetou od března do září, při teplém podzimu i déle.

Pěstební podmínky:

Sedmikrásky mají rády slunné stanoviště, v polostínu rostou také dobře ale mají menší množství květů. Rostliny se dají krátkodobě pěstovat  v bytě ale protože v místnosti většinou trpí nedostatkem světla rychle hynou (2 – 3 týdny). Substrát do kterého budeme sedmikrásky vysazovat by měl být vzdušnější a obohacený o živiny. Rostliny jsou schopny vytvořit velké množství květů a proto potřebují velké množství živin. Je potřeba dbát na to aby rostliny netrpěli dlouhodobým nedostatkem vody obzvláště při pěstování v nádobách. Na nedostatek vody reagují zastavením násady květů.

Jak vybrat správnou rostlinu:

Při výběru květiny zkontrolujeme zda rostlina je bez škůdců a známek chorob. Měli bychom vybrat rostlinu s hustou listovou růžicí a bohatou násadou nových květů. Nekupujeme rostliny, které jeví známky proschnutí, často se takové rostliny nedaří znovu přinutit ke kvetení a nebo až za velmi dlouhou dobu.

Zálivka:

Rostliny špatně snáší dlouhodobé sucho ale nemají rády aby stáli ve vodě. Pamatujte na to,že velké husté rostliny při prvních jarních paprscích slunce rychle vysychají a někdy je potřeba zálivku opakovat i několikrát denně. Nedodržení této potřeby rostlin je často důvodem neúspěchu při jejich pěstování. Rostliny sice pak rostou ale skoro vůbec nekvetou. Snáší poměrně dobře pěstování v samozavlažovacích truhlících.

Výživa:

Protože se jedná o rostlinu s velkou násadou květů je potřeba pravidelné přihnojování aby se nám odměnila celou svou krásou. Doporučujeme minimálně jednou za 2 týdny přihnojit hnojivem na vzrůst a hnojivem na podporu květenství. Pokud rostlinu pěstujeme v nádobě, jenom jednu sezónu, můžeme zvolit i možnost v každé zálivce použít hnojivo v menší koncentraci. Tento způsob hnojení je sice časově náročnější ale přináší znatelně lepší výsledky při pěstování květin. Po ukončení sezóny dané rostliny je nejlépe substrát v kterém jsme rostlinu pěstovali vyměnit a zakompostovat. Nikdy substrát nepoužívejte pro další pěstování, mohl by být takzvaně zasolen (obsahovat velké množství živin) a mohlo by se stát, že rostliny které do něj nově nasadíme by v něm pouze živořili.

Škůdci:

Z významnějších škůdců je potřeba vzpomenout mšice, které se často schovávají v úžlabí listových růžic a na stoncích nových květů. Na ochranu rostliny použijeme patřičné insekticidy.

Choroby:

Nejrozšířenější chorobou zahradních sedmikrásek je fytoplazmová žloutenka (yellows phytoplasma) Listy napadených rostlin jsou chlorotické (nevybarvené), drobné, často deformované s nekrotickými (barevně odlišnými) skvrnami. Květy jsou nepravidelně deformované, nevybarvené a mají žlutozelenou barvu. Napadené rostliny časem žloutnou a odumírají. Protože se jedná o krátkodobě pěstované rostliny doporučujeme napadené rostliny odstranit. Při stálém přelití rostlin dochází často k napadení rostlin virovými a houbovými chorobami. V tomto případě napadené listy odstraníme a omezíme patřičně zálivku. Pokud nebyla rostlina napadena ve větší míře většinou se dokáže sama vzpamatovat.