Ladoňky – Scilla siberica

Ladoňky

Ladoňky jsou jarní cibulovinou, která vynikne v plné kráse pokud je nasazena ve větším množství. Často ji dnes vídáme zasazenou v trávníkových plochách parku, pod stínem mohutných stromů, kde tvoří krásný kontrast s jejich majestátností. Rychlené ladoňky jsou trochu neprávem ve stínu jiných rostlin. Jsou to však jedny z mála cibulovin, které snáší vcelku dobře podmínky v našich domácnostech. To je dáno tím, že tyto rostliny kvetou v pozdějším jaru, kdy i teploty stoupají vzhůru a proto tak rychle při vyšších teplotách neodkvétají.

Pěstební podmínky:

Ladoňky jsou cibulovinou, která poměrně dobře snáší vyšší teploty, které panují v našich bytech. Je potřeba jen dát pozor aby měli dost závlahy a neprosychali. Rostliny snáší poměrně dobře i horší světelné podmínky. Při dobrých podmínkách kvetou v domácnosti i 4 týdny.

Jak vybrat správnou rostlinu:

Správně vybraná rostlina by měla mít vidět základ květního stvolu. Listy by měli být pevné, zářivě lesklé a plně vybarvené. Dbáme na to aby rostlina nebyla proschlá, nemusela by nám vykvést.

Zálivka:

Stejně jako ostatní rychlené cibuloviny je i ladoňky nejlépe zalévat spodní zálivkou do misky. Ladoňky jsou rostlinou, která má ráda vlhko a proto i u rychlených rostlin je potřeba udržovat substrát vlhčí.

Výživa:

Pokud koupíme rostliny již s vyvinutým květem není potřeba je přihnojovat. Cibule má dostatek živin na tvorbu květenství. Hnojení rostliny má význam jen pokud chceme cibuli nasadit do volné půdy. Po nasazení za 14 dní můžeme přihnojovat hnojivem pro podporu vzrůstu.

Škůdci:

Na rychlených Ladoňkách se jen zřídka vyskytují škůdci. Nejčastěji se můžeme setkat s mšicemi na částečně rozkvetlých rostlinách. Při napadení použijeme běžné insekticidy

Choroby:

Rychlené ladoňky by měli být prosté chorob. Může se stát, že i přes nejlepší snahu zahradníka se můžou objevit. V takovém případě doporučujeme rostliny zničit (nedávat do kompostu!), zabráníte tak šíření choroby ve Vašem okolí. Léčení bývá většinou nákladné a dlouhodobé s nejistým výsledkem.