Hyacint – Hyacinthus 

Oblíbenou rostlinou pro jarní výzdobu našich domácností je hyacint. Svou nezaměnitelnou vůní je středem pozornosti v každé domácnosti nebo jarní zahradě. Barva květů rozzáří každé jarní aranžmá, stejně tak jsou nepřehlédnutým prvkem v zahradní architektuře. V našem zahradnictví rychlíme pro jarní prodej cibule pocházející od Holandské firmy Kapiteyn.  Většina cibulovin pocházející z produkce firmy Kapiteyn v našich podmínkách úspěšně přezimuje a dá se pěstovat ve volné půdě.

Pěstební podmínky:

Pro hyacinty platí, stejně jako pro všechny rychlené cibuloviny, čím větší teplota tím kratší doba kvetení. Rostliny mají rády nepřímé slunce, pokud jsou v stínu mají květní stoly snahu naklánět se za světlem. Při umístění ve venkovních prostorách je potřeba z počátku hlídat teplotu aby rostlinu neponičil mráz. V případě větších mrazů je potřeba rostlinu přikrýt netkanou textilií nebo schovat do prostoru kde teplota neklesne pod bod mrazu. Dlouhodobé působení teplot pod bodem mrazu způsobuje u rychlených hyacintů poškození květů a vrcholů listů.

Po odkvětu je nejlépe rostlinu přesadit do volné půdy aby mohla nabrat sílu do příští sezony. Počítejte s tím, že v následujícím roce rostlina bude mít menší květenství. Je také možno rostlinu nechat ukončit vegetační cyklus, cibuli uschovat v suchém prostředí a v podzimním období vysadit do volné půdy.

Jak vybrat správnou rostlinu:

Správně rostená rostlina by měla mít květní stvol vystouplý nad okraje listů. Je možné koupit i rostliny, které mají květní stvol teprve v lůžku listů, je však přitom potřeba zkontrolovat jeli květní stvol plně vyvinut a listy nejsou příliš vytáhlé (asi do 7 cm). pokud by listy byli velké květ by zůstal schován uvnitř lůžka a my by jsme se nedočkali plně vyvinuté rostliny. Dejte si zároveň pozor aby rostlina nebyla proschlá. Taková rostlina většinou již nevykvete.

Zálivka:

Hyacinty zalévejte spodní zálivkou do misky. Substrát by měl být vlhký ale né přemokřený. V případě kdy se rozhodneme rostlinu aranžovat v mechu bez pěstební nádoby je potřeba časté roseni mechu s kořenovým balem, i několikrát denně v teplém prostředí.

Výživa:

Pokud koupíme rostliny již s vyvinutým květem není potřeba je přihnojovat. Cibule má dostatek živin na tvorbu květenství. Hnojení rostliny má význam jen pokud chceme cibuli nasadit do volné půdy. Po nasazení za 14 dní můžeme přihnojovat hnojivem pro podporu vzrůstu.

Škůdci:

Na rychlených hyacintech se jen zřídka vyskytují škůdci. Nejčastěji se můžeme setkat s mšicemi na částečně rozkvetlých rostlinách. Při napadení použijeme běžné insekticidy

Choroby:

Rychlené hyacinty by měli být prosté chorob, samozřejmě se může stát, že i přes nejlepší snahu zahradníka se můžou objevit. V takovém případě doporučujeme rostliny zničit (nedávat do kompostu!), zabráníte tak šíření choroby ve Vašem okolí. Léčení bývá většinou nákladné a dlouhodobé s nejistým výsledkem.