Mezi první květy, které uvidíme na jarních loukách patří krokusy. Jejich zářivé květy jsou vidět z daleka a právě pro tuto vlastnost se v poslední době krokusy rychlý pro domácí použití. Zářivost květů zaujme jak v samostatném aranžmá tak ve skupině.
Pěstební podmínky:
Krokusy jsou jedny s prvních rostlin, které vykvétají s příchodem jara. Tato skutečnost nám naznačuje, že mají rády nízké teploty. Při pokojových teplotách rychle vykvétají a jejich životnost je velmi krátká (5 – 14 dnů). Z tohoto důvodu doporučujeme rychlené krokusy spíše pro použití do venkovních aranžmá kde je jejich trvanlivost větší. Je lépe koupit rostliny, které teprve nasazují na květ nebo jsou úplně bez poupat. V teplé místnosti rostliny za 2 – 5 dnů vykvetou.
Jak vybrat správnou rostlinu:
Při výběru vhodné rostliny dbejte v první řadě na to aby rostlina nebyla proschlá. Příliš proschlá rostlina nebude chtít jít do květu a bude pouze ozdobná listem. Rostlinky by měli být narostené nad substrátem asi 3 -7 cm a pevné. U větších rostlin dochází k vylamování květů jejich váhou a většinou nám to naznačuje, že rostliny byli uchovávány v teplém, nevhodném prostředí.
Zálivka:
Krokusy zalévejte spodní zálivkou do misky. Rostliny nemají rády přemokření ale ani dlouhodobé sucho jim neprospívá. Dlouhodobé proschnutí rostliny může způsobit, že rostliny nevykvetou.
Výživa:
Protože krokus je cibulovina, která má krátké období květenství, není potřeba je při pěstování v květináči přihnojovat. Pokud se rozhodneme rostlinu vysadit do volné půdy je dobré ji po 14 dnech začít přihnojovat na podporu vzrůstu aby rostlina získala sílu pro další sezónu.
Škůdci:
Rychlené krokusy nebývají napadány škůdci. Pokud přece jen nějakého najdete doporučujeme překontrolovat jiné rostliny v okolí, protože škůdci pochází z nich. Je také možné, že jsme nevěnovali dostatečnou pozornost výběru rostliny a škůdce si přinesli z obchodu.
Choroby:
Rychlené krokusy by měli být prosté chorob, samozřejmě se může stát, že i přes nejlepší snahu zahradníka se můžou objevit. V takovém případě doporučujeme rostliny zničit (nedávat do kompostu!), zabráníte tak šíření choroby ve Vašem okolí. Léčení bývá většinou nákladné a dlouhodobé s nejistým výsledkem.